İçeriğe atla

Bizi takip edin

Mağazadan ücretsiz teslimat!

İstanbul içi siparişleriniz aynı gün teslim edilmektedir

İstanbul içi siparişleriniz aynı gün teslim edilmektedir

Kaşmir Kaban Nasıl Yıkanır

Kaşmir Kaban Nasıl Yıkanır

Kaşmir Kaban Nasıl Yıkanır?

Dağ keçilerinin tüylerinden elde edilen kaşmir, sizi sıcacık tutabilir ama bunun için dikkatli bir bakıma gerek duyar. Çünkü kaşmir ürünler, yıkama da dahil olmak üzere herhangi bir dış etkenden kolayca bozulabilir.

Bu nedenle acele etmeden ve çamaşır makinesine çamaşır koymadan önce kaşmir bir paltoyu nasıl yıkayacağınızı öğrenmelisiniz.

Haydi gelin bu yazımızda kaşmir bir kaban nasıl yıkanır birlikte bakalım!

Öncelikle kabanınızda yakanın alında veya astarın yanında bulunan etiketi inceleyin. Bu etikette üretici tarafından tavsite edilen bakım yöntemlerini görebilirsiniz: Kaşmir kaban yıkanabilir mi? Hangi modda ve hangi sıcaklıkta? Ütü mümkün mü?

Yıkama kesinlikle yasaksa, kaşmir kabanınızı kuru temizlemeciye vermek iyi bir fikir olabilir. Böylece kuru temizlemede, evde yaratılamayan özel teknoloji araçlarla profesyoneller ürününüze zarar vermeden kaşmir kabanınızı yakalayabilir. Orada, özel teknolojiler ve evde yeniden yaratılamayan araçlar kullanılarak profesyoneller tarafından yıkanacak.

Ürün talimatları yıkamanıza izin veriyorsa, çamaşır makinesini "hassas", "yünlü" veya "kaşmir" moduna ayarlayın. Su sıcaklığının en fazla 30 derece olmasına ve devirin 800’den fazla olmamasına dikkat edin. Deterjan olarak yünlü ürünleri yıkamak için kullanılan bir deterjan tercih edin.

Kaşmir kabanınızı olduğu gibi çamaşır makinesine koyun. Yıkama işleminden önce herhangi bir yöntemle lekeleri çıkarmanıza gerek yok.  

Yıkama işleminden sonra kaşmir kabanınızı düzeltin ve ilave ısıtma olmadan kurumaya bırakın.  

Eğer elinizde yıkamayı tercih ederseniz,  

  • Üçte birini 30 derecelik ılık suyla doldurduğunuz temiz bir küvete yünlü ürünleri yıkamak için kullanılan toz deterjanı serpin.
  • Kabanızını 20 - 30 dakika ıslatın. En kirli alanları yumuşak bir fırça ile ovalayın.
  • Kabanınızı temiz suyla durulayın ve tüm sabunlu suyu yıkadığınızdan emin olun.
  • Kurutmak için kabanınızı temiz bir bez veya havlunun üzerine bırakın. Unutmayın, kaşmiri asmak, kurutma makinesiyle veya doğrudan güneş ışığıyla kurutmak kaşmir için zararlıdır.

Her iki yıkama şeklinde de asla çamaşır suyu kullanmayın.

Bu önerilerimizi uygulayarak geri dönüşü olmayan deformasyonların önüne geçebilir, konforlu bir sıcaklık sunan kaşmir kabanınızı uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

Kaşmir kaban nasıl temizlenir?

Dışarı çıkarken yalnızca günlük kombininizi tamamlamakla kalmayıp, açık hava davetlerinde de zarif, rahat ve şık görünmenizi sağlayan yumuşacık kaşmir kabanınızı nasıl temizleyeceğinizi biliyor musunuz?

İşte sizin için derlediğimiz öneriler…

  • Yağlı lekeleri çıkarmak için nişasta veya talk gibi emici maddeler kullanabilirsiniz. Temiz bir bezin üzerine bu iki üründen birini serpip birkaç saat bekletin, gerekirse yenisi ile yenileyin. Ürün kalıntılarını yumuşak bir fırça ile temizleyin.
  • Kaşmir üzerindeki eski lekeleri benzinle çıkarmayı deneyebilirsiniz.
  • Eski lekeleri çıkarmak için 1'e 1 oranında karıştırılmış bir amonyak ve gliserin çözeltisi kullanabilirsiniz. Bu karışımı istenen bölgeye sürün, ardından temiz su ile durulayın veya nemli bir bezle silin.
  • Kaşmirdeki ter lekelerini çıkarmak için önce sabunlu bir solüsyonla yıkayın, ardından hoş olmayan kokuyu giderecek amonyak uygulayın. Daha sonra temiz su ile durulayın ve kabanınızı kurumaya bırakın.

 

Cazibesi çabasız duruşunda saklı olan, saf kaşmir ve yünün yumuşaklığıyla sizi sarıp sarmalayan kaşmir kabanınızı doğru şartları oluşturarak temizleyebilir, tarzınızı öne çıkarabilirsiniz.

 

Kaşmir kaban ütülenir mi?

Kaşmir kabanınız için doğru bakım, değerli yünün benzersiz özelliklerini koruması ve uzun yıllar sadık bir arkadaş olarak kalması için özellikle önemlidir.

Bu yazımızda kaşmir kabanınızın hassas kumaşını germeden nasıl ütüleyeceğinizi, çok yönlü ve nazik bir kurutma için başka nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Haydi gelin “Kaşmir ütülenir mi?” “Kurutulurken ve ütülenirken nelere dikkat edilmeli?” birlikte bakalım!

Çok sevdiğiniz kaşmir kabanınızı hassas kumaşını zorlamadan nasıl yıkayacağınızı "Kaşmir kaban nasıl yıkanır?” başlıklı yazımızda öğrendikten sonra sıra ütülemekte!

Kaşmir diğer tekstil ürünlerine göre daha az kırışmasına rağmen, kaşmir kabanınızda çekici olmayan kırışıklıklar bulabilirsiniz. Böyle bir durumda yün ve ipek için ütünüzün en düşük ayarını seçin. Her ne pahasına olursa olsun sıcak demir ile değerli kaşmir kumaş arasında doğrudan temastan kaçınmalısınız. Bunun yerine, aralarına nemli bir pamuklu bez yerleştirin. Bu, yumuşak değerli yünün kabarıklığını korur.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kaşmir, malzeme olarak genellikle kırışmaz. Kaşmir kabanınız yıkandı, kurutuldu ve iyi saklandıysa kırışma ihtimali çok daha azdır.

Ama sizi rahatsız eden kırışıklıkları sıraladığımız adımları takip ederek ütüyle giderebilirsiniz.

Böylesi doğru bir bakım ve ütüleme ile kaşmir kabanınızın yıllar sonra bile rahatlığını kaybetmesini önleyebilirsiniz.

 

Kaşmir palto nasıl yıkanır?

Giyim için kumaşlar söz konusu olduğunda, yün ve kaşmir spektrumun hassas ucunda yer alır. Bu nedenle temizleme işleminin koyun, keçi, alpaka ve lamadan gelen liflere zarar vermemesine büyük özen göstermeniz gerekir.

İdeal olarak, kaşmir paltonuzu elde yıkamalısınız. Ancak konforlu bir sıcaklık sunan kaşmir paltonuzun bakım etiketi çamaşır makinesinde yıkanmasına izin veriyorsa, çamaşır makinesini "hassas", "yünlü" veya "kaşmir" moduna ayarlayın. Su sıcaklığının en fazla 30 derece olmasına ve devirin 800’den fazla olmamasına dikkat edin. Deterjan olarak yünlü ürünleri yıkamak için kullanılan bir deterjan tercih edin.

En önemli püf nokta ise düğmeleri her zaman yıkamadan önce çıkarmak. Böylece zarar görmezler

Klorlu ağartıcıdan uzak durun çünkü klorlu ağartıcının seyreltik çözeltileri bile yünün kalıcı sararmasına, renk kaybına, sertleşmesine ve zayıflamasına neden olur.

Ek olarak, hiçbir zaman yünlü veya kaşmir bir giysiyi otomatik kurutucuya koymayın; sonunda eski haline getirmesi genellikle imkansız olan büzüşmüş bir giysiyle karşı karşıya kalırsınız.

Bu yazımızda “Kaşmir palto nasıl yıkanır?” sorusuna yanıt verdik. “Kaşmir palto nasıl temizlenir?” ve “Kaşmir palto nasıl ütülenir?” sorusuna yanıt verdiğimiz diğer blog yazılarımızı inceleyerek Moğolistan’ın eşsiz kaşmirinin yumuşaklığını hissetmeye devam edebilirsiniz.