Silk and Cashmere: Kaşmirimiz

Silk and Cashmere: Kaşmirimiz

Kaşmir, dünyada Çin ve Moğolistan başta olmak üzere pek az sayıda ülkede yüksek ve serin yaylalarda yaşayan nadide kaşmir keçilerinin yılın sadece 3 ayında, en soğuk dönemlerde aşırı soğuk iklim koşullarından korunmalarını sağlamak amacı ile oluşan, asıl yünlerinin altındaki ikinci ipeksi yumuşacık yüne verilen addır.

Inner Mongolia

Kaşmir keçilerinin boyunlarının altından karınlarına kadar olan bölgede oluşan bu ipeksi tabaka özel taraklar ile toplanır, ölü kıllar ayıklanır ve yöresel sularda yıkanır. Bir keçiden bir yılda en fazla 30-60 gram kaşmir elde edilebilir ama bir kazak için ortalama 300 gram kaşmir gerekir. Bir kazak elde etmek için 4 ila 6 kaşmir keçisinin bir yıllık yününe ihtiyaç vardır. Bu demektir ki tek bir keçinin bir kazağa yetecek kadar kaşmir üretmesi ortalama 5 yılını alır! Dünyanın en nadide, en değerli ipliği kabul edilen kaşmir, yüzyıllardır tahtını bırakacağı bir başka iplik bulamamış tüm zamanlarda ve kültürlerde en değerli giysi olmuş ve prestij ve kalite ile özdeşleşmiştir.

Capra Hircus Goats

Kaşmirin yapısal özellikleri

Kaşmir ipliğinin helezonik yapısı çok özeldir. Bu insan vucudunun ısısını regule ederek üşümeyi ve terlemeyi engeller. En kalın kaşmir dahi insanı terletmez sadece sıcak tutar. Direkt tene giyilebilen tek yündür ve ten ile teması son derece zevklidir.

Kaşmir Kalitesi

Kaşmir kalitesini belirleyen 3 unsur vardır.

1. Kaşmir uzunluğu

Fiber uzunlukları en makbul kabul edilen fiber uzunluk 15-75 mm arasındadır. Silk and Cashmere’de kullanılan hammadde fiber uzunluğu 35-50 mm arasındadır (daha uzun bir cins yoktur).

2. Kaşmir kesiti

Kaliteli bir kaşmir için gereken Cross Section 14-16.5 microndur. Silk and Cashmere’in üretiminde kullanılan Capra Hircus keçilerinin kaşmirleri tam olarak 14-16.5 mm’dir.

3. Saf kaşmirin içindeki sert ve farklı kıl oranının azlığı (Dead Hair)

Dead Hair oranı kabul edilen ölçü  %0,1-%2 iken, Silk and Cashmere’in kullandığı Capra Hircus keçilerinde %0,5 den büyüğü kabul edilmez. Dünyada kaşmir yünü içinden ölü kılları temizleyen bir makine icat edilmemiştir. Bu güç iş uzmanı işçiler tarafından yapılmaktadır. Bu kadar emek verilen bir ürün olma özelliği burada da göze çarpmaktadır

Cleaning Cashmere

Daha fazlası için;

https://www.silkandcashmere.com/

Nisan 05, 2022 — Eren Kayış
Silk and Cashmere - İpek Tarihi

Silk and Cashmere - İpek Tarihi

Bombyx Mori cinsinden olan ipek böceğinden çıkan saf ipeğin bulunuşu M.Ö 2700’e kadar dayanır. Çin’li tarihçiler, Çin İmparatoru Huang Ti’nin gelini olan 14 yaşındaki Hsi Ling Shi, bir ipek böceği kozasından sarkan lifi tesadüf sonucu görmesiyle ipeğin buluşunun başladığını söylerler. Çok uzun zaman, çok az miktarda ipek ipliği sarayda sadece bu prensesin giysileri için üretilmiş olup; hatta “İpek” kelimesinin bu prensesin isminden esinlenerek verilen bir kelime olduğu söylenmektedir. İpek M.Ö. 139 yıllarında “İpek Yolu” olarak bilinen Doğu Çin’den Akdeniz’e kadar uzanan, dünyanın en uzun ticaret yolunun en değerli ürünü olmuştur. Yaklaşık 4000 yıl sonra ipek üretimi Avrupa ve Amerika’ya da yayılmış; 18. ve 19. yüzyıllarda Avrupalılar ipek üretiminde oldukça büyük adımlar atmışlardır. İpek böceği ipek lifi üreten bir çok çeşitli cins larvalara verilen toplu isimdir.

İmparatoriçe His Ling Shi’nin çayına koza düşünce

Ağırlığı sadece 1/30,000 ons kadar olan bir ipek böceği tırtıl olabilmek için kozasını yırttığı zaman daha sonraları harika değerde iplik olacak ipek lifini üretmektedir. Yüzyıllardır istenilen bu ürün, dünyanın en değerli lifi haline gelmiştir. Bazıları, ipeğin insan derisini sağlıklı ve genç tuttuğunu savunmaktadırlar.

Bombyx Mori

Bombyx Mori, bir dut ipek böceğidir.  Yumurtasından çıkan tırtılları özel kesilmiş dut yapraklarıyla beslenir.  İlk başlarda koyu olan rengi, zamanla kehribar sarısına döner ve 35 günlük olunduğunda yemeyi bırakıp ve ağzından çıkan incecik ipek liften koza örmeye başlar.

Bombyx Mori

Havayla temas eden lifler donar ve ipeğe dönüşür ve tırtılları kelebeğe dönüşmeden önce kozasından ipek elde edilir.  Bombyx Mori’nin iki aylık ömründe tek bir kozasından 1000 m ipek teli elde edilir.

İpek kozası

İpeğin Yapısı

İpeğin içinde tenle uyumlu 18 amino acid vardır.  Cilde dokunarak cildi nemlendirir, terletmez ve anti-alerjiktir. Bazıları, ipeğin insan derisini sağlıklı ve genç tuttuğunu savunmaktadırlar. Her yaştaki Çinli kadınların yüzyıllar boyunca ipeksi yumuşaklıktaki ciltlerinin sırrının bu olduğu söylene gelmektedir.

Silk and Cashmere hakkında daha fazlası için;

https://www.silkandcashmere.com

 

Nisan 05, 2022 — Eren Kayış

ROLL UP YOUR SLEEVES- OR DON'T.

Spring Summer 2016 is here.  Almost here to be exact.  But we’ve got the new season available both in stores and online because quite simply, we couldn’t wait.  There are so many stories we’d like to share so roll up your sleeves.

Or don’t.  Because sleeves are big this season.  Literally.  We’ve curated a selection of this season’s most flirty sleeves.

Nisan 05, 2022 — Eren Kayış

Mayıs Ayı Hikayesi: Kaleydoskop

Anne sevgisinin renk yelpazesini bir çiçek dürbününün yansımasıyla ifade eden Silk and Cashmere’in bu ay ki hikayesi “Kaleydoskop”. İlhamını kaleydoskop’tan alarak hayata getirilen tasarımlar, renk yansımaları ve ışık kırılmaları üzerine kurgulanan baskılardan oluşuyor.
Nisan 05, 2022 — Eren Kayış
Temmuz Ayının Hikayesi: Teninizde Temmuz

Temmuz Ayının Hikayesi: Teninizde Temmuz

Güneşin sıcaklığını en çok hissettirdiği bu dönemde imdanınıza yetişen Silk and Cashmere’de bu ayın hikayesi “Teninizde Temmuz.” İpek ve kaşmirin dokusunun teninizde yarattığı etkiyi bu defa Temmuz ayında en hafif haliyle hissetirmek için uçuşan, tiril tiril parçalar ön plana çıkıyor.

https://www.silkandcashmere.com/

Nisan 05, 2022 — Eren Kayış
Best Of Summer

Best Of Summer

BEST OF SUMMER

Yazın en keyifli ayı geldi çattı! Peki gardrobunuz Ağustos ayına hazır mı? Henüz olmayanlar için, sezonun bu son demlerinde çabasız ama stil sahibi görünmeyi sağlayacak ‘‘yazın en favori’’ parçalarını derledik. Rahatlığın ön planda olduğu, hem gece hem de gündüz kullanılabilen birbirinden trend önerilerimiz ile emin olun bu yazın bitmesini hiç istemeyeceksiniz…

Nisan 05, 2022 — Eren Kayış
Ekim Ayı Hikayesi: Renk Yağmurları

Ekim Ayı Hikayesi: Renk Yağmurları

Hikayelerle kombinleri bir araya getiren Silk and Cashmere’de, bu hikayemiz “Renk Yağmurları” içindeki eğlenceyi stiline yansıtmayı sevenlere hitap ediyor! Moda, kendinizi cesurca gösterebileceğiniz, denemekten korkmayacağınız ve bir o kadar da büyük heyecan duyacağınız bir oyun alanı… En değerli ve zamansız klasik kaşmirler, bu ayın hikayesini oluşturan Tweed modeller ile eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor.

Tweed Dik Yaka Tunik Koleksiyonda ön plana çıkan gri tonları ve uçuk pembe birlikteliği, güz aylarının naif ruhunu stilinize taşıyor. Tweed serisinde bir sihir de sizi bekliyor. Düz gri renk kaşmir görünümündeki bu dik yaka kazak dokuların- da yer alan neon renkli beneklerle her kıyafetinize rahatlıkla eşlik edebilir.

Aksesuarsız Olmaz…Soğuk havaların kendisini hatırlatmaya başladığı bu günlerde koleksiyonun anahtar parçaları arasında yer alan gri üzerine siyah desenlerle dalmaçyalıyı andıran Tweed ponponlu bere, Tweed kürklü atkı ve Tweed parmaksız eldiveni ister takım halinde kullanın ister tek parça olarak bu kış en büyük kurtarıcınız olacak.

Tweed Kapüşonlu HırkaErkek modasında her zaman ön plana çıkan ve stil sahibi beylerin vazgeçilmez parçalarından biri olan kapüşonlu hırkalar Silk and Cash- mere’in minik sürpriziyle yeniden yorumlandı. Siyah ya da neon renkli benek alternatifleriyle Tweed kapüşonlu hırkalar her ortamda stilinize etkileyici bir imza atacak.

Tweed V Yaka TünikGeçmişin izlerinin günümüzün teknolojisi ile birleştiği modern-klasik çizgisiyle Tweed V yaka kazak, kaşmir ve yün karışımlı dokusu sayesinde tüm zamanların favori parçası olmaya aday.

Tweed Yuvarlak Yaka KazakYün ve kaşmirin kusursuz birlikteliğinden doğan Tweed kazakların, yeşil üzerine krem beneklere sahip olanı ofis ortamında tercih edilebilirken, gri üzerine neon beneklere sahip olan ise haftasonu stilinizde içinizde ki dinamizmi dışarıya yansıtacak.

 

Her sezonun kült parçalardan biri olan kaşmir hırka ve kazakları bir de içindeki renklerle denemek isteyen beyleri Silk and Cashmere “Tweed Koleksiyonu”nu keşfetmeye bekliyoruz.

Daha fazlası için;

https://www.silkandcashmere.com/

Nisan 05, 2022 — Eren Kayış
Ocak Ayı Hikayesi: Kurtarıcı Kapüşonlular

Ocak Ayı Hikayesi: Kurtarıcı Kapüşonlular

KURTARICI KAPÜŞONLULAR

Bir Silk and Cashmere  hikayesi; Kurtarıcı Kapüşonlular.

Önceleri sadece spor salonlarının kahramanlarıydılar, bir dönem ise Hollywood yakışıklılarının çabasız stilinin anahtar parçası diye en basit halleriyle trend oldular.

Sonra salaş sabahların ya da bir anda üşüdüğümüz sonbahar akşamlarının kurtarıcısı haline geldiler, hatta bazen başka bir şey giyinmek istemedik bütün mevsimi onlarla geçirebilecek kadar bizi bağladılar. Evet onlar kurtarıcı kapüşonlular! Yeni yılın ilk hikayesini günlük giyimde estetik, dinamizm ve rahatlığı tek kombinde bir araya getirebilen gardıropların kurtarıcısı kapüşonlulara yani nam-ı diğer hoodie’lere ayırdık.

Kapüşonlu Hırka

Tüvit kaşmir kapüşonluyu açık renk kot ile eşleştirip, deri bit bot ile tamamlayabilirsiniz. Kış güneşinin belirdiği günlerde kemik çerçeve bir gözlüklü kombini tamamlayabilirsiniz.

Erkek Kapüşonlu Stil

Kadın Kapüşonlu Stil

Deri detaylı kaşmir kapüşonluyu renkli bir skinny jean ile kombinleyip kontrast yaratın. Benzer tonlarda deri aksesuarlarla muhteşem bir “look” yaratın.

S&C Striped Hoodie for Men

Çizgili kaşmirli kapüşonlu ile benzer renke deri bot ile muhteşem uyum yakalayabilirsiniz. Kaşmir bere ve deri bileklik gibi aksesuarlarla çok trend sokak stili yaratabilirsiniz.

S&C Hoodie Street Style

İddialı renkte bir kaşmir hoodie seçip çantanızla uyum yakalayın. Koyu renk bir skinny jean ve sezonun en sevdiğimiz trendlerinden olan kadife bot ile hem spor hem şık bir kombin yaratın.

Daha fazlası için;

https://www.silkandcashmere.com/ 

 

 

Nisan 05, 2022 — Eren Kayış
Travel With Cashmere: Zurich

Travel With Cashmere: Zurich

Yeni bir hafta #travelwithcashmere serimizde yeni bir şehir demek! Çikolata ve peynir dolu bir maceraya hazır mısınız?

Kış Demeyin, dış mekanları keşfedin. Sechseläutenplatz meydanı kışın da cıvıl cıvıl. Zürih Film Festivalinden Yılbaşı Pazarlarına bir çok keyifli aktiviteye ev sahipliği yapan meydanda oturmalık alan da çok. Leziz bir atıştırmalık eşliğinde, kış güneşinin tadını çıkarın.

Fondü ismi, erimek anlamına gelen Fransız “fondre” kelimesinden geliyor. Anavatanı Zürih’te deneyimleyeceğiniz bu efsane peynir şöleni içinizi eritecek. Tatlı bir karı koca tarafından işletilen Raclette Stube’de yerlilerle föndü keyfini kesinlikle yaşayın. Gidemeyenler de Swiss Hotel Bosphorus’da Chalet’yi tercih edebilir.

Limmat Nehri’nin doğu kıyısındaki Niederdorf semtinin dar sokakları rengarenk restoranlar, dükkanlar ve barlarla dolu. Dada sanat akımının 5 Şubat 1916’da Cabaret Voltaire’in açılmasıyla doğduğu bu tarihi semtte bir zaman yolculuğuna çıkacaksınız. Ayaklarınız yorulduğunda da Brasserie Louis’de nefis bir mola verin!

Kışı keyfe getiren kaşmir ürünler için;

https://www.silkandcashmere.com/

 

Nisan 05, 2022 — Eren Kayış
Travel With Cashmere: London

Travel With Cashmere: London

Travel with cashmere serimiz Avrupa’nın gözbebeği ile devam ediyor!

Kışın Londra’da yapılacak çok şey var; sanat ve tarihten payını en güzel şekilde almış bu ünlü başkentte kış büyüsü bir başka. Gelin beraber keşfedelim. #travelwithcashmere #london

Sıcacık giyinin ve bu kış Londra’nın doğa harikası Hyde Park’a gidin. Evet belki piknik yapamayacaksınız ama üşüdüğünüzde her kış parkta kurulan Winter Wonderland’de sıcak çikolatanız sizi bekliyor olacak!

Tarihi ve modern bir çok sanat eserine pitoresk müzelerinde ev sahipliği yapan Londra’da çoğu müzenin girişi tamamen ücretsiz!  Bizim favorilerimiz arasında Tate Modern ve dünyanın en eski müzelerinden British Museum var.

 

Meşhur Portobello Pazarı, Viktorya Çağı mimarisi ve klasik pubları ile Notting Hill semti Londra favorimiz! ? Renkli caddelerde kaybolurken pazarlık yapmayı, bol bol resim çekmeyi ve birbirinden lezzetli yemekleri denemeyi unutmayın.Portobello Road no: 77deki mağazamızda bize selam vermeden gitmeyin!

Kışı keyfe getiren kaşmir ürünler için;

https://www.silkandcashmere.com/

Nisan 05, 2022 — Eren Kayış
Trawel With Cashmere: Paris

Trawel With Cashmere: Paris

Dışarısı soğuk olduğunda yumuşacık bir battaniyenin altında saklanasınız geliyor değil mi? Bizim de öyle fakat dünya dönmeye devam ediyor! Soğuklardan kaçmak yerine kışın büyüleyici dünyasına kapılmaya ne dersiniz?  S&C Kış Rehberi ile gelin kışın güzelliğini keşfedelim. İlk durağımız #Paris! #travelwithcashmere

Travel with cashmere serimizin ilk şehri Paris’teyiz.

 

Dünyanın en büyük müzesi Louvre’un içindeyken dışarıda hangi mevsim olduğu önemsiz! ? Mona Lisa eserinin 1911 senesinde Louvre’dan çalındığını biliyor muydunuz?  Merak etmeyin, 2 sene sonra iade edilen tablo ve daha birçok değerli eseri kalabalık yaz gruplarından uzak, kışın sakinliğinde gezip görebilirsiniz.

Dünyanın en güzel bulvarı olarak bilinen Şanzelize’de parıldayan bir akşam gezintisine ne dersiniz? ✨ Göz kamaştırıcı yılbaşı ışıkları Kasım ortası – Ocak sonu arası Paris’in cadde, ağaç ve anıtlarını süslüyor. Eyfel Kulesi Atlı Karıncasında şehrin ışıklarının başınızı döndürmesine izin verin!

Sıcak çikolatanın şehrinde, 1903 yılından beri dünyanın en leziz sıcak çikolatasını yapan Angelina’ya uğramak Paris’te kusursuz bir Pazar gününün olmazsa olmazı

Kışın dışarıda oturulur mu? Kesinlikle evet! Siz de Parisliler gibi yılın dört mevsimi kafelerin ısıtmalı açık alanlarına oturup, “vin chaud” (sıcak şarap) yudumlarken şehrin büyüleyici atmosferine kapılabilirsiniz. 1880’lerden beri St. Germain bölgesinde işleyen Café de Flore favorilerimizden

Kışı keyfe getiren kaşmir ürünler için ;

 

https://www.silkandcashmere.com/

 

 

Nisan 05, 2022 — Eren Kayış
Silk and Cashmere Kaşmir Bakım

Silk and Cashmere Kaşmir Bakım

Kaşmir bakımı

Kaşmir nadide ve değerli bir üründür. Kullanılmadığı dönemlerde hava almayan poşetlerde düzgün, katlı olarak saklanmalıdır. Buruşuk olarak atılmamalı, özenle ve düzgün bir şekilde katlanmalıdır. Yapısı coşkuludur; adeta yaşar ve özen ister. Özenle kullanılan kaşmir normal şartlarda yaşam boyu giyilebilir. Güzel bir bakım uygulanan kaşmiri yıllarca kullanabilirsiniz.

Kaşmirde ilk kullanım aylarında biraz tüylenme normal ve kabul edilebilir. Çünkü uzun kaşmir fiberleri bir süre sonra hafif topaklar oluşturur. Zamanla bu istenmeyen tüyler dökülür ve fazla bir tüylenme beklenmez.

Kaşmir ve İpek Yıkama talimatları

Tüm ürünlerimizin üzerinde yıkama ve bakım talimatları ile ürünlerimiz hakkında açıklayıcı bilgiler içeren etiketler bulunmaktadır.

Ürünlerimizde Kuru Temizleme önerilen ürünler dışında kesinlikle elde, özenle, özel yıkama şampuanları ile yıkanmalı.  Kaşmir ve ipek asla asılmamalı, sıkılmamalı ve makinede yıkanmamalıdır. Elde 30 derecede ılık suda önce tavsiye edilen özel şampuan dökülerek köpürtülür. Giysilerinizi suda bekletmeyin- hafifçe ovarak yıkayınız. Ilık suda durulayıp, avuç içinde toplayarak çevirmeden sıkınız.  Kesinlikle düz bir zeminde, tercihen temiz bir havlu yada bez üzerinde yayarak kurutulur. Kalorifer yada yapay ısıtıcıda kurutulmaz. Direkt güneş ışığı yada yapay ışıktan uzak tutun.

Tüylenme

Silk and Cashmere, ürünlerinde kaşmir ve ipek gibi natürel dokular kullanmaktadır ve bu natürel elyaflar yapıları gereği yüzeylerinde gözle ayırt etmesi zor tüylü bir yüzey yapısına sahiptir. Ürünlerimiz, doğallığını kaybetmemeleri için tüylenmeyi giderici hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmamaktadır. Bu nedenle ilk kullanımlarda belirli bir süre sürtünmenin yoğun olduğu bölgelerde tüylenme oluşabilmektedir. Oluşan yün topaklarını kaşmir taraklarımız ya da tüy temizleme makinemiz ile kazağın dokusunun ters yönünde tüylerin üzerinde gezdirerek toplayabilirsiniz. Bu işlemi birkaç kez tekrarladığınızda tüylenme görmeyeceksiniz.

Nisan 05, 2022 — Eren Kayış