Kaşmir Hırka Nasıl Yıkanır? – Silk and Cashmere

Saat 11.00'e kadar verilen siparişler aynı gün kargoya teslim edilir

Sepetinizde herhangi bir ürün bulunmamaktadır

Bu koleksiyonlara göz atın.

Bye Buy May: Tüm indirimlere ek + %30'a varan indirim

Kaşmir Hırka Nasıl Yıkanır?

Dünyanın en değerli iki dokusundan biri olan kaşmirden elde edilen hırkalar göz alıcılığı ve rahatlığı ile dolabınızda her zaman favori kurtarıcınız...

Peki incecik yünü ve yumuşacık dokusu sayesinde teninizde ipeksi bir his bırakan kaşmir hırkalarınızı nasıl yıkamanız gerektiğini biliyor musunuz?

İşte sizin için hazırladığımız dolabınızı kurtaracak birkaç ipucu…

Kaşmir Hırkanızı Elde Yıkamalısınız!

Zamansız bir şıklığı garantileyen kaşmir hırkalarınızı, yıkamak için sıcaklığı 20 dereceyi geçmeyecek ılık suyu temiz bir kaba doldurun.  Kullandığınız şampuanın özel yün şampuanı olmasına özen göstermenizde fayda var.

Eğer bu tarz bir ürün elde etmekte zorlanıyorsanız hassas çamaşır deterjanı veya çocuk şampuanını ekleyip karıştırın ve köpürtün. Ardından hırkayı bu suya bastırın.

Hırkanızı birkaç kere sağa ve sola olmak üzere suyun içinde çevirin. Yeterince yıkadıktan sonra suyu boşaltın, tekrar ılık su ekleyin ve aynı işlemi tekrar uygulayın.

Sudaki köpük tamamen kaybolduğunda suyu boşaltın. Hırkayı nazik bir şekilde sıkarak sudan arındırın.

Hırkayı daha sonra bir havlunun üzerine serin ve dikkatlice havluyu rulo yaparak kalan suyun havluya geçmesini sağlayın. Ardından yine serili bir şekilde kurumaya bırakın.

Bu yöntemin sonucunda yıkanmış kaşmir hırkanızı kesinlikle doğrudan güneş ışığında veya kurutma makinesinde kurutmamalısınız. Çünkü bu işlemler ürüne geri dönüşü olmayacak derecede zarar vererek, kaşmirin inceliği ve yumuşaklığını yitirmesine yol açabilir.

Bu yazımızda sizlere kaşmir hırka yıkama konusunda püf noktaları aktardık.

Unutmayın kaşmir hırkalarınız, dolabınızdaki diğer ürünlere göre çok daha özenli bir bakım ister.

Doğru bir biçimde yapılan bakımla kaşmir hırkanızı yıllar sonra bile canlı renkleri ve şekliyle ilk günkü gibi kalacaktır…

Kaşmir Hırka Nasıl Temizlenir?

Kış mevsiminde konforlu bir sıcaklık sunan kaşmir hırkalarınızı temizlemek için özel bir hassasiyet göstermelisiniz.

“Kaşmir Hırka nasıl temizlenir?” diyorsanız gelin neler yapabileceğinize birlikte bakalım!

“Kaşmir hırka nasıl yıkanmalıdır?” başlıklı yazımızda detaylıca anlattıklarımıza ek olarak temizliği bakımından yapabileceğiniz bazı püf noktaları elbette var!

  • Örneğin, daima soğuk su ve yumuşak bir deterjan kullanarak yıkadığınız kaşmir hırkanızı havalandırmak temizliği açısından oldukça önemli! Kaşmir kazağınızı gün aşırı kullanarak, bir gün giydikten sonra dinlenmeye bırakmalısınız!
  • Kaşmir hırkanız lekelendiğinde kesinlikle elde yıkamalısınız. Leke çıkarma ürününüzü kullanmadan önce kaşmir hırkanızın iç dikişi gibi göze çarpmayan bir noktada test edin. Çünkü klorlu ağartıcıların seyreltik çözeltileri bile kalıcı sararmaya, renk kaybına, sertleşmeye ve yünün zayıflamasına neden olur.
  • Kaşmir giysiniz tüylenebilir ama endişelenmeyin! Çünkü kaşmirde boncuklanma doğal bir olaydır. Tüm doğal yün ürünlerinde tüylenme olur ve bu ürünün hatalı olduğu anlamına gelmez.  

Tüylenme, kaşmir tarağı veya tüy temizleme makinası kullanılarak hızla çıkarılabilir. Bir diğer alternatif olarak ise yıkadıktan sonra, giysinizi bir saat boyunca dondurucu bölmesindeki bir dondurucu poşetine koyun. Soğuktan dolayı hassas tüyler daha az kasılır ve tiftiklenir. Ama asla elinizle almamalı veya makasla kesmemelisiniz çünkü dokusunu bozabilirsiniz.

  • Tüm bu işlemlerden sonra kaşmir hırkanızı muhafaza etmek için katlamalısınız. Çünkü askı kullanmak şeklini bozabilir.
  • Kaşmir hırkanızı uzun süreli kullanmayacaksınız bir elbise çantası veya kutusu veya her ikisini birden kullanın. Kaşmir güveleri kendine çektiğinden, kutuya güve kovucu koymalısınız.

Hafif ve doğal bir görüntüsü olan kaşmir hırkalar, diğere hırkalara göre daha fazla sıcak tutma özelliğine sahipken kaşmir hırkalarınızı temiz tutmak için ekstra bir çaba göstermeye sizce de değmez mi?

Kaşmir Hırka Ütülenir mi?

Kıyafet dolabının en gözde kumaşlarından biri olan kaşmir hırkalar, antibakteriyel olmasından dolayı oldukça sık tercih edilen yünlü kumaşlardan bir tanesidir.  

Antibakteriyel olmasına ek olarak, kaşmiri diğer kumaşlardan farklı kılan ipeksi ve kaygan bir dokuya sahip olmasıdır. Bu yönüyle teninize temas ettiğinde yumuşacık ve sıcak bir etki bırakmaktadır.

Peki böylesi özel bir ürünü nasıl ütülemeniz gerektiğinizi biliyor musunuz?

Hadi gelin birlikte bakalım!

Kaşmir hırkanızı, sıcaklığı 20 dereceyi geçmeyecek ılık suda yıkadıktan sonra hırkanızı kesinlikle doğrudan güneş ışığında veya kurutma makinasında kurutmayın. Çünkü böyle bir kurutma yöntemi kaşmir hırkanızı geri dönüşü olmayacak bir şekilde bozabilir.

Hırkanızı elinizde özenle yıkadıktan sonra bir havlunun üzerine serin ve dikkatlice havluyu rulo yaparak kalan suyun havluya geçmesini sağlayın. Ardından yine serili bir şekilde kurumaya bırakın.

Böyle bir kurutma işleminden sonra kaşmir hırkanız genelde ütü istemeyecektir ama siz yine ütülemek isterseniz lütfen bir buharlı ütü kullanın!

Ütü yaparken, ütünüzde buhar işlevini ayarlayın ve ütü ile kaşmir giysi arasında 0,5-1 cm (0,2-0,4 inç) boşluk bırakın.

Zamansız bir şıklığı garantileyen kaşmir hırkalarınızın temizliğini ve bakımını ve dikkatli bir şekilde yaparsınız uzun yıllar sonrasında bile solmadan ve bollanmadan korunur, ilk günkü renklerini ve şeklini muhafaza eder.

“Kaşmir hırka nasıl ütülenir?” sorusuna yanıtı burada vermiş olsak da ütüye gelene kadar diğer işlemler için Kaşmir Hırka Nasıl Temizlenir?” ve “Kaşmir Hırka Nasıl Yıkanır?” yazılarımıza göz atabilirsiniz!

Önceki gönderi
Sonraki gönderi