Doku – Silk and Cashmere

11.00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoya teslim edilir.

Mobil uygulamaya özel %15 indirim: APP15

Sepetinizde herhangi bir ürün bulunmamaktadır

Bu koleksiyonlara göz atın.

Mid-Season Sale ile %20'ye varan indirim

KAŞMİRİN YOLCULUĞU

Kaşmir Keçisi: Capra Hircus

Capra Hircus olarak bilinen kaşmir keçisi, İç Moğolistan bozkırlarında dünyanın en yumuşak kaşmirini üreten bir keçi türü. Boyun ve ense bölgelerinde yılın sadece 3 ayı uzayan alt katmandaki değerli tüye kaşmir adı verilir.  

Kaşmir Üretimi: Süreç

Kaşmir üretimi, yüzyıllar boyunca gelişen bir uzmanlık ve sabır gerektiren nüanslı bir sanattır. İç Moğolistan'ın bozkırlarında yaşayan Capra Hircus keçileri, sert iklim koşullarına uyum sağlayarak dünyanın en ince lifini üretir. Kaba dış katmanlarının altında gizlenen kaşmir katmanı, çenelerinin altından karınlarına doğru belirir. İç Moğolistan'ın zorlu iklimi, kaşmir üretimi için bir katalizör görevi görür, Capra Hircus keçilerinin en saf lifi üretebilme yeteneğini şekillendirir. Kaşmir keçileri dünyanın her yerinde kaşmir üretemez. İç Moğolistan’ın soğuk ve sert iklimi, kaşmirin mükemmel kalitesini belirleyen en önemli faktördür; yalnızca bu özel koşullar altında Capra Hircus keçileri kaşmir üretebilir.

Kaşmir yünü, yaklaşık 13-14 mikron çapında ve 35mm uzunluğundadır. İlkbahar aylarında hava ısındığında ve artık ekstra ısı sağlayan kaşmir tabakası keçilere gerekmediğinde, geleneksel taraklarla kaşmir yünü uzmanca taranır. Yöresel sularla yıkanıp kaba liflerden titizlikle ayrıldığında kaşmir en saf formuyla ortaya çıkar. Koyu kahveden beyaza kadar uzanan doğal renklerine göre ayrım yapılır ve 50 ayrı işlemden geçirilerek kaşmir bir kazağa ya da kumaşa dönüşür. Kaşmir hammaddesi bir keçiden bir yılda en fazla 30-70 gram elde edilebilir ama bir kazak için ortalama 300 gram kaşmir gerekir. Bir kazak elde etmek için 4 ila 6 kaşmir keçisinin bir yıllık yününe ihtiyaç vardır—bu lifin özgünlüğü ve nadirliğine dair bir kanıttır.

Kaşmirin Yapısal Özellikleri

Kaşmir, olağanüstü yumuşaklık sunmanın ötesinde, helezonik yapısıyla eşsiz bir vücut ısısı düzenlemesi sağlar. Kaşmirin yapısı:

  • Hipoalerjeniktir.
  • Antibakteriyel özelliklere sahiptir.
  • Vücut ısısını dengeler ve nefes aldırır.
  • Yenilenebilir bir kaynak olarak, doğal yollarla elde edilir ve doğada çözünür.

Kaşmir Kalitesi

Silk and Cashmere olarak, mükemmelliğe olan sarsılmaz bağlılığımızı koruyor, A Sınıfı İç Moğolistan Beyaz Saf Kaşmiri kullanıyoruz. 15 mikron çapında ve ortalama 32mm uzunluğunda olan lifler, kalitemizin sırrıdır. Kaşmirde kalite, üç ana faktöre odaklanarak tanımlanır:

1. Lif Uzunluğu: Liflerimiz ortalama 32mm uzunluğunda, üstün kalite ve dayanıklılığı garanti eder.

2. Çap: 14-16.5 mikron arasında olarak ölçülen Capra Hircus keçilerimizin tüyleri, eşsiz yumuşaklık ve dayanıklılık sunan kaşmir üretir.

3. Ölü Kıl: Kaba liflerin titizlikle çıkarılması, deneyimli kaşmir çiftçileri tarafından ustaca gerçekleştirilir, %0.1-2 arasında korunan ölü kıl oranı ile saflık sağlanır.

Çiftlikten Modaya: Üretim Süreci

Kaşmir, hasat ve ayrıştırma süreçlerinin ardından, ipliğe ve sonrasında kumaşa dönüştürülür. Bu süreçte, zamansız tasarımlar ve ustalıkla şekillendirilen ürünler ortaya çıkar: zarif örgüler, nesilden nesile keyifle giyilecek kazaklar,  yumuşacık şal ve aksesuarlar ve daha fazlası. Her bir parça, sürdürülebilirlik, dayanıklılık ve eşsiz kaliteye olan adanmışlığımızın bir ifadesidir.

İPEĞİMİZ

İpeğin Tarihi

Efsaneye göre, saf ipek, M.Ö. 2700 yılında genç bir Çin İmparatoriçesi tarafından keşfedildi. Yaklaşık 5000 yıldır, ipek dünyanın en değerli ipliklerinden biri olmuş ve Doğu Çin'den Akdeniz'e kadar uzanan ünlü ticaret yoluna, "İpek Yolu" adını vermiştir. İpek, Bombyx Mori adlı ipek böceğinin kozasından elde edilir; tek bir kozada yaklaşık olarak 1000 metre ipek ipliği bulunabilir. Dünyanın en dayanıklı ipliklerinden biri olan ipek, ciltle uyumlu 18 amino asit içermesi yanı sıra cildin nemini korur ve hipoalerjeniktir.

İpeğin Faydaları

Nefes Alabilirlik: 

İpek, hafif ve nefes alabilen doğal bir protein lifidir. Bu, vücudunuzun etrafında hava dolaşımına izin verir, sizi en sıcak yaz günlerinde bile serin ve rahat tutar. Sentetik kumaşların aksine, ısı ve nem dengeler ve teninize nefes aldırarak cildin gençliğini ve esnekliğini korumasına yardımcı olur.

Nem Emici: 

İpek sadece hava dolaşımına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda doğal nem emici özelliklere sahiptir. İpek cildinizden nemi emebilir ve hızla buharlaştırabilir; sizi kuru ve rahat tutar. Bu nedenle, yaz sıcağında terlediğinizde bile ipek gömleğiniz sizi ferah ve serin hissettirir.

Güneşten Koruma:

 İpek, cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için harika bir seçenektir. Doğal UV direncine sahiptir ve cildinizi güneş ışınlarından belirli bir seviyede korur. Ofiste ve akşam yemeğinde zarif bir seçim sunan ipek, bu özellii sayesinde dış mekan etkinlikleri için de harika bir seçenektir.

Sürdürülebilir Stil: 

Zarafetle eş anlamlı olan ipek, stilinize sofistike bir dokunuş katmak için ideal bir seçim. Saf ipek bir gömlek veya fular, gündüzden geceye rafine bir stil sağlar. Dünyanın en dayanıklı liflerinden olan ipek, zaman ötesi modellerle nesilden nesile keyifle aktarılacak parçalar sunar.