Kaşmir Bakımı – Silk and Cashmere

11:00'e kadar verilen tüm siparişlerde aynı gün kargo imkanı

Sepetinizde herhangi bir ürün bulunmamaktadır

Bu koleksiyonlara göz atın.

Aralık Ayı Hediye Festivaline Özel Her Ürüne Ek İndirim

KAŞMİR BAKIMI

‘’Narin, lüks ve karşı konulmaz yumuşaklık’’ bunlar kaşmir giymeyi bu kadar çok sevmemizin birkaç nedeni. Bu doğal elyafı ister en rahat kazaklar ister sıcak tutan hırkalar veya rahat aksesuarlar olsun, farklı şekillerde seviyoruz. Kaşmirinizin düzgün bir şekilde bakımı yapılırsa, zamana dayanacak, yalnızca yaşlandıkça daha yumuşak ve ilk satın aldığınız günkü gibi harika bir şekilde lüks görünecek, giysilerinize uzun yıllar sahip olmanın ve giymenin keyfini çıkarabilmenizi sağlayacaktır.

Kılavuzumuzda, en iyi ve en güzel durumda kalmaları için özel kaşmir giysilerinizin bakımını, temizliğini ve saklamasını anlatacağız.

KAŞMİR NASIL YIKANIR?

Kaşmir en yumuşak bebek saçından bile daha yumuşaktır. Bunun nedeni, liflerinin en ince saçtan altı kat daha ince olmasıdır. Ve daha da iyisi, çok çok serttirler.

Kaşmir, kendi saçımız gibi bir protein lifidir ve aynı nazik yıkama yaklaşımına en iyi yanıtı verir. Kaşmir suyu sever; bu doğal köklerinin sadece temiz kalmak için değil, suya büyük ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Lif ıslandığında büzülür ve kurudukça yerine geri döner, onu eski haline getiren bir miktar yenilenmedir, bu yenilenme tüylenmeyi ortadan kaldırmaya bile yardımcı olur.

S&C Kaşmir & İpek & Hassas Kumaş Şampuanı ile düzenli olarak bakım yapıldığında kaşmiriniz esnek ve hatta daha yumuşak hale gelir.

Yıkamadan önce tüylenme ve genel aşınmayı önlemek için giysinizi ters çevirin.

Elde yıkama yöntemi: S&C Kaşmir & İpek & Hassas Kumaş Şampuanı veya bebek şampuanını, sıcak su kaşmir giysinin büzülmesine neden olabileceğinden ılık veya soğuk suya tek bir kapak dolusu ekleyin (çok sıcak olmadığından emin olmak için dirsek testi yapabilirsiniz). Giysinizin, deterjanı liflerden geçirmek için birkaç dakika suda ıslanmasına izin verin. Parçalarınızı ovalamayın, sıkmayın veya germeyin. Giysinizi yıkamak için kullandığınızla aynı sıcaklıktaki su ile iyice durulayın. Kesinlikle çamaşır suyu ve yumuşatıcı kullanmayın!

Makinede yıkama yöntemi: Kaşmir trikolarınızı makinede sadece hassas, yünlü veya elde yıkama programında 30°C'lik soğuk bir sıcaklıkta, düşük veya kısa bir devirde (30 dakikadan fazla değil) yıkayın. Giysinizi makineye yerleştirmeden önce bir çamaşır torbasına koyun ve deterjan haznesine az miktarda S&C Kaşmir & İpek & Hassas Kumaş Şampuanı ekleyin. Yıkadıktan sonra giysinizi makinenin içinde bırakmamaya dikkat edin. 

Kuru temizleme yöntemi: Giysinin üzerinde görünür leke yoksa kaşmir yıkamanın en iyi yolu uzman bir kaşmir şampuanı ile elde yıkamadır. Ancak giysinizde herhangi bir leke varsa, kuru temizleme için bir uzmana götürmenizi öneririz. Elde yıkandığında bozulabilecek gevşek örgülü bir desen ise ya da deri düğmeler, süet paneller gibi detayları varsa kuru temizleme yaptırmanızı tavsiye ederiz. Kaşmirinize kuru temizleme yaptırmanızın ek bir yararı da çamaşır güvelerinin kuru temizleme için kullanılan ürünlerin kokusuna gelmemesidir. Bu nedenle, trikolarınızı saklamadan önce temizliyorsanız kuru temizleme yaptırmak isteyebilirsiniz. 

KAŞMİR NASIL KURULANIR?

Kaşmirinizi her zaman havayla kurutun.Hassas lifleri bozacağı için kaşmirinizdeki suyu asla sıkmayın.Düz bir yüzeye bir havlu koyun ve giysinizi üzerine koyun.Suyu emmesi için havluyu hafifçe gevşek şekilde rulo halinde yuvarlayarak ve bastırarak fazla suyu alabilirsiniz.Fazla su alındıktan sonra, giysiyi düz bir yüzeye koyun ve orijinal şekline yavaşça getirin.Giysiyi doğrudan ısı ve güneş ışığından uzakta oda sıcaklığında kurumaya bırakın.Kuruduktan sonra, buharla veya en düşük ayarda nemli bir bezle ters yüz ederek ütüleyebilirsiniz, ütüyü daima hareket halinde tutmalısınız.Suyun ağırlığı giysinin esnemesine ve şeklinin bozulmasına neden olacağından, kaşmir trikoları kuruması için elbise askısına asmamalısınız.Kaşmirin bir çamaşır kurutma makinesinde kurutulması da güvenli değildir, çünkü bu kaşmirin büzülmesine veya şeklinin bozulmasına ve hasar görmesine neden olabilir.Unutmayın, güzel kokulu Silky Spell Hassas Kumaş Parfümümüzü, yıkama ve kurutma işlemlerini kısa süreliğine kısaltarak, yıpranmalar arasında eşyalarınızı tazelemek için kullanabilirsiniz

KAŞMİR NASIL SAKLANIR?

Kaşmir saklamanın temel kuralı; katlayın, giysinizin şeklini bozacağı için asmayın.

Uzun süre kullanılmadığında, kaşmirinizi saklamak için bir kaşmir saklama torbasına koyun, fermuarını kapatın ve serin ve karanlık bir yere, dolabın üstüne veya arkasına doğru yerleştirin. Rutubetsiz ve güneş ışığından uzak, örneğin çekmece, raf veya gardırop üstü gibi temiz ve tozsuz bir yer seçin.

Trikolarınızı sadece nefes alabilen, fermuarlı bir kazak torbasında, taze kalmalarına yardımcı olarak ve güveleri, küfü caydırmak için, naftalin, lavanta veya sedir ağacı topları ile saklayın. Biberiyeyi gardırobunuza asmak da etkili bir organik alternatiftir.
Bir başka ipucu da ayda bir çekmecelerinizi açıp kaşmir parçalarınızı iyice sallamanızdır.

Aylar boyunca ortam sıcaklığındaki değişiklikler saklama poşetlerinin içinde yoğuşmaya neden olabilir, bu nedenle kaşmir giysilerinizi poşetlerin içinde üç aydan fazla tutmamanızı tavsiye ederiz. Kıyafetlerinizi arka arkaya 2 ila 3 günden fazla giymeyin. Tüm yumuşaklıklarını koruyabilmeleri için liflerin dinlenmesine ve kendilerini yenilemesine izin vermek için mümkün olduğunca sık değiştirin. 

Güzel kokulu Silky Spell Hassas Kumaş Parfümümüzü, yıpranmalar arasında eşyalarınızı tazelemek için kullanabilirsiniz.

KAŞMİRİN TÜYLENMESİ NASIL ÖNLENİR?

Silk and Cashmere, ürünlerinde kaşmir ve ipek gibi natürel dokular kullanmaktadır ve bu natürel elyaflar yapıları gereği yüzeylerinde gözle ayırt etmesi zor tüylü bir yüzey yapısına sahiptir. Ürünlerimiz, doğallığını kaybetmemeleri için tüylenmeyi giderici hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmamaktadır. Bu nedenle ilk kullanımlarda belirli bir süre sürtünmenin yoğun olduğu bölgelerde tüylenme oluşabilmektedir. Bu durum giysinizin aşınması sırasında gevşek liflerin birbirine dolaşmasından kaynaklanır. Bu, trikonuzun kalitesinin bir göstergesi değildir, ancak kaşmirin benzersiz karakterinin bir parçasıdır. Oluşan yün topaklarını Beyaz Arzum X S&C Tüy Temizleme Makinesi ile giysinizin dokusunun ters yönünde tüylerin üzerinde gezdirerek toplayabilirsiniz. Dirsekler, koltuk altları ve omuzlar gibi giysinizin sürtünmeye en duyarlı bölgelerine özellikle dikkat edin. Bu işlemi birkaç kez tekrarladığınızda tüylenme görmeyeceksiniz.Trikolarınızda gözle görülür bir tüylenme olmasa bile, kısa sürede tüy oluşumuna yol açabilecek gevşek lifleri gidermek için yine de düzenli olarak taramanız gerekir. Ayrıca kaşmirinizi sert dokulu, keskin metal kolyeler, bilezikler, kemerler ya da kaba deri çantalar ile giymekten kaçınmanızı öneririz, çünkü bunlar giysinizin tüylenmesine veya takılmasına neden olabilir. Yumuşak, yüksek kaliteli iplikler, rustik tip malzemelere göre tüylenmeye karşı daha hassastır. Düzgün bakım yapılırsa kaşmiriniz orijinal görkemli kalitesini koruyacaktır.