Dünyanın en tutkulu ve narin dokusu kaşmir, yumuşaklığı ve saflığıyla çağlar ötesi bir zarafetin sembolü olarak anılmıştır. En büyük ilham kaynağımız olan doğanın, bizlere sunduğu bu değerli dokuyu, eşsiz tasarımlara dönüştürmek kendimizi anlatmanın en keyifli yolu. Koleksiyonumuzu hazırlarken en kaliteli kaşmir liflerini seçerek, tüm üretim süreçlerini en kusursuz şekilde oluşturuyor ve sizlerle buluşturuyoruz.

Kaşmir, anavatanı İç Moğolistan'da yaşayan ve latince adı Capra Hircus olan kaşmir keçileri tarafından elde edilmektedir. Capra Hircus keçisi, İç Moğolistan’ın uçsuz bucaksız coğrafyasından, tenimize uzanan büyülü yolculuğun sahibi.

Dünyanın en kaliteli kaşmir liflerinin bu coğrafyada yer almasının sebebi kışın ortalama sıcaklık değerlerinin -40C’ye ulaşması. En iyi kaşmirin ortaya çıkmasını sağlayan bu doğal iklim yapısı, Silk and Cashmere Kaşmiri’nin de en büyük sırrı.

Capra keçilerinin sert kış ikliminden korunmak için asıl yünlerinin altında oluşturduğu bu yumuşacık dokuya kaşmir denir. Keçiler yeni mevsim şartlarına ayak uydurmak için bu değerli dokuyu değiştirmek ister. Her yıl ilkbaharın başında havaların ısınmasıyla birlikte yerliler keçilere zarar vermeden geleneksel tarakları ile bu özel dokuyu tarar. Yüzyıllar boyu süregelen bu narin işlem sonucunda bir kaşmir keçisinden yılda sadece 30-60 gram kaşmir çıkar. Bir başka deyişle saf kaşmir bir kazak için bir keçinin 5-6 yıllık kaşmiri gereklidir. Kaşmir dokusunu değerli ve özel kılan doğadan, tenimize uzanan bu büyülü hikayesinde saklı.

Uzun Ar-GE çalışmalarımız sonucunda dünyanın en kaliteli kaşmir liflerini bularak, Silk and Cashmere gustosu ve zarafetiyle moda dünyasının giyilebilir en lüks kaşmirini 1992’den beri aynı tutkuyla üretiyoruz. Bulutsu yumuşaklığın ve saflığın imgesi kaşmir, helezonik yapısı sayesinde vücut ısısının dengede kalmasını sağlar. Dört mevsim ferahlık hissi sunan kaşmir nefes aldıran dokusuyla, hipoalerjenik ve antibakteriyel özellikli eşsiz bir dokudur.

Bizim için kaşmir lifi, üretim aşamamızın merkezinde yer alır. Doğal ve yenilenebilir bir kaynak olarak kalitesini ve uzun ömürlülüğünü korumak en önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Gelecek nesillerin bu eşsiz dokuyu deneyimlemeye devam edebilmesi ve ekolojik dengenin korunması için tüm üretim süreçlerimizi sürdürülebilirlik politikalarımızla destekliyor, doğanın ve çevrenin korunmasına öncülük ediyoruz.