Mutlaka Görülmesi Gereken Müzeler – Silk and Cashmere

11.00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoya teslim edilir.

Mobil uygulamaya özel %15 indirim: APP15

Sepetinizde herhangi bir ürün bulunmamaktadır

Bu koleksiyonlara göz atın.

Mid-Season Sale ile %20'ye varan indirim

Mutlaka Görülmesi Gereken Müzeler

Türkiye’nin tarihi ve kültürel dokusu o kadar zengin ki; ülkemiz insanlık tarihi kadar eski yapılara ev sahipliği yapıyor, dünyaca ünlü müzeleri içinde barındırıyor. Bu müzeler, ülkenin ve dünyanın farklı yerlerinden ziyaretçileri bir araya getiriyor. Sadece İstanbul’da değil, Ankara, Gaziantep, Nevşehir ve Konya’da birçok önemli müze bulunuyor. Biz de bu yazımızda Silk and Cashmere Blog okurları için mutlaka görülmesi gereken müzelerden bahsettik. Keyifli okumalar…

İstanbul Arkeoloji Müzesi

En önemli arkeolojik eserlerin bulunduğu, Türkiye’nin ilk müzelerinden biri olan İstanbul Arkeoloji Müzesi tüm dünyada müze binası olarak inşa edilen ilk yapılardan biri olma özelliği taşıyor. İhtişamlı mimarisi ile dışardan bakılınca bile insanı büyüleyen bu müze bir milyonu aşkın eserle, dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alıyor. İstanbul Arkeoloji Müzesi; Anadolu, Balkanlar, Mezopotamya'dan tutun da Arap Yarımadası ve Afganistan gibi Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırları içinde yer almış birçok medeniyetten farklı eserleri barındırıyor. Müze aynı zamanda dünya tarihe damga vurmuş Asur, Bizans, Hitit, Mısır, Roma ve Yunan kültürlerine air eserlere de ev sahipliği yapıyor. Bu anlamda sadece yerli değil, yabancı turistlerin de ilgi odağı haline gelen müze Sultanahmet’te bulunuyor.

Konya - Mevlana Müzesi

Tasavvuf felsefesi ile bütünleşen isim, “Gel, ne olursan ol, yine gel…” sözüyle akıllara kazınan Mevlana Celalettin Rumi’nin; insanın kendi benliğini aramaya, aşka ve hoşgörüye dayanan yaklaşımının tüm dünyayı derinden etkilediğini ve etkilemeye de devam ettiğini söyleyebiliriz.

Mevlana’nın zamanında dergah olarak kullandığı bu yapı günümüzde müze olarak faaliyet gösteriyor. Özellikle UNESCO’nun 2007 yılını Mevlana yılı ilan etmesinden sonra daha da ünlenen müze her yıl birçok yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Ankara Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi’ni Türk kültürün en eski dönemlerine ışık tutan tarihi bir tanık olarak nitelendirebiliriz. Müzede; Uygurlar, Osmanlılar ve Selçuklular gibi Türk kültürünün en önemli medeniyetlerine ait eserler sergileniyor. Türk medeniyetlerinin yaşayış biçimlerine, kültür ve sanatına ait izler barındıran çok geniş bir koleksiyona sahip müzenin ufkunuzu açacak müzelerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Göreme Açık Hava Müzesi - Nevşehir

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi, Türkiye’nin en önemli açık hava müzeleri arasında bulunuyor. Nevşehir’e 13 km uzaklıkta bulunan Göreme Açık Hava Müzesi ilginç jeolojik oluşumları ve uçsuz bucaksız muhteşem vadi manzarasıyla çok farklı bir atmosfere sahip. Müze; kayaların içine oyulmuş birbirinden görkemli kiliseler, manastırlar, şapeller, yemekhaneler ve yaşam alanlarından oluşuyor

Dinler tarihi için de çok farklı bir yere sahip olan müze Aziz Barbara Kilisesi, Aziz Basil Kilisesi, Kızlar ve Erkekler Manastırı, Elmalı Kilise, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise gibi değerli yapılara ev sahipliği yapıyor.

 

Zeugma Mozaik Müzesi - Gaziantep

Gaziantep asırlar boyunca birçok medeniyetin doğuşuna ve yok oluşuna tanıklık etmiş kadim bir şehir. Sayısız tarihi eseri barındıran ve turistik açıdan çok önemli olan Gaziantep’e bir gezi düzenleyecekseniz mutkala görülmesi gereken müzelerden biri de Zeugma Mozaik Müzesi.

Ticaret yollarını, aynı zamanda kültürleri, dinleri, bambaşka uygarlıkları birbirine bağlayan tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan müze; sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alıyor. Müzede Gaziantep’te bulunan Zeugma antik kentinden çıkartılan mozaikler ve eserler sergileniyor.

İnsanlık ve sanat tarihi açısından ufkunuzu açacak müzede en çarpıcı eserlerden biri dünyaca ünlü Çingene Kızı mozaiği. Arkeoloji ve sanat tutkunlarının büyük ilgi göstereceği diğer mozaiklerden bazıları ise; Perseus ve Andromeda, Kahvaltı Sofrasındakiler, Venüs’ün Doğuşu, Poseidon Oceanus Tethys ve Dionysos’un Düğünü olarak öne çıkıyor.

Önceki gönderi
Sonraki gönderi