Kıyafetlerdeki Lekeler Doğal Yöntemlerle Nasıl Çıkar? – Silk and Cashmere

11.00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoya teslim edilir.

Mobil uygulamaya özel %15 indirim: APP15

Sepetinizde herhangi bir ürün bulunmamaktadır

Bu koleksiyonlara göz atın.

Mid-Season Sale ile %20'ye varan indirim

Kıyafetlerdeki Lekeler Doğal Yöntemlerle Nasıl Çıkar?

Gün içerisinde bir şeyler yerken ve içerken, dikkatsizlik veya yanlış hareketler nedeniyle kıyafetlerimize pek çok şey dökülebiliyor. Bunun sonucunda da çok sevdiğimiz kıyafetlerimiz lekelenebiliyor. Üstelik bazı lekelerin inatçı olması ve uzun süre kıyafetten çıkmaması da cabası. Peki, inatçı lekelerle nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenmek ister misiniz? İşte, leke çeşidine göre uygulamanız gereken bazı pratik yöntemler…

Kıyafet Lekesi Nedir?

Kıyafet lekesi, kıyafetler üzerinde istenmeyen durumlar nedeniyle oluşan izler olarak tanımlanabilir. Kıyafet lekeleri genellikle çocuklara özgü gibi algılansa da yetişkinler de günlük hayatta leke sorunu ile sık sık karşılaşabiliyor. Hızlı hareketler veya beklenmeyen aksilikler nedeniyle üzerimize dökülen maddeler, giysilerimizde kötü bir görünüme neden olabiliyor. 

Kıyafetlerdeki Lekeler İçin Doğal Yöntemler

kıyafetlerdeki lekeler nasıl çıkar

Kıyafetlerde çeşitli nedenlerle oluşan lekeler için pek çok doğal çözüm yöntemi mevcut. Örneğin, günlük hayatta sıkça tüketilen “Çikolata lekesi nasıl çıkar?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için bir miktar suyu 90 derecelik alkol ile karıştırın ve bu suyla lekeyi silin. Daha sonra temiz su yardımıyla bölgeyi durulayın. Bir diğer merak edilen konu ise “Beyaz tişörtten leke nasıl çıkar?” sorusudur. Gün içinde beyaz tişörtlerde sarı ter lekeleri oluşabilir. Bunun için bir kap ılık suya iki yemek kaşığı sirke ekleyebilir ve leke üzerine uygulayabilirsiniz. İşlem sonunda yarım saat beklediğinizde lekenin çözüldüğünü görebilirsiniz. İşte, bilmeniz gereken diğer leke çıkarma yöntemleri…

Sabun Kullanın

Sabun, kir ve leke tutan yağları çözme işlevinden ötürü etkili bir temizlik aracı. Sert kimyasallara veya ovalamaya gerek duymadan Arap sabunu kullanarak ruj, kahve, kurumuş kan ve yağ gibi zorlu lekeleri çıkarabilirsiniz. Lekeli bölgeye sabunu doğrudan uygulayarak bir süre bekletebilir, son aşamada kıyafetinizi soğuk su ile durulayabilrsiniz.

Yağ Lekelerini Bebek Pudrası ile Çıkarın

Yağ lekeleri için bebek pudrası kullanmak son derece etkili. “Tişörtten yağ lekesi nasıl çıkar?” diye merak ediyorsanız şunu deneyin: Yağ lekesinin üstüne biraz bebek pudrası dökerek 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra pamuklu bir bezi ıslatarak lekenin üzerine bastırın ve lekenin beze geçmesini sağlayın. Bu uygulamanın ardından kıyafetinizi çamaşır makinesinde yıkadığınızda lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.


Kurumuş yağ lekesi nasıl çıkar?” sorusu için şu yöntemi uygulayabilirsiniz. Bulaşık deterjanını yağ lekesinin üzerine dökerek beş dakika bekletin. Daha sonra giysinizi durulayabilirsiniz. Deterjanın ağartıcı içermemesine dikkat etmeyi unutmayın. “Pantolondan yağ lekesi nasıl çıkar?” sorusu için karbonat kullanabilirsiniz. Lekeli bölgeye bir miktar karbonat serpiştirerek yüzeyi diş fırçası ile fırçalayın. Narin fırça darbeleri ile işlemi tamamladıktan sonra giysinizi durulayın.

Şarap Lekeleri için Karbonat ve Sirke

doğal leke çıkarma yöntemleri

Moral bozucu lekelerden biri de şarap lekesidir. Eğlenceli anlarda kıyafetinizin üzerine şarap döküldüyse endişelenmeyin. Öncelikle kıyafetinizin altına temiz bir bez serin. 250 ml suya bir kaşık sirke ekleyerek başka bir bezi bu karışımda ıslatın ve lekenin üzerine bastırın. En son aşamada giysinizi çamaşır makinesine atın. Koltuğunuza dökülen şarap için ise bölgeye bir miktar karbonat dökün. Biraz bekledikten sonra soğuk su ve bezle bölgeyi temizleyin. 


Peki, kırmızı şarap lekesi nasıl çıkar? Kırmızı şarap lekesi, inatçı lekelerin başında gelir. Bunun için talk pudrası etkilidir. Dökülen şarabı sildikten sonra lekeyi talk pudrası ile kapatın. Birkaç saat bekledikten sonra pudrayı silkeleyip kıyafetinizi makineye atabilirsiniz.

Kahve Lekeleri için Deterjan ile Sirke

Günlük hayattaki ufak sakarlıklar sonucu oluşan lekelerden biri de kahve lekesi. Kahve lekelerini çıkarmak için ise deterjan ve sirke kullanabilirsiniz. Halıdan kahve lekelerini çıkarmak için bulaşık veya çamaşır deterjanını deneyebilirsiniz. Seçtiğiniz deterjanı lekeli bölgeye yayın. 15 dakika bekledikten sonra lekeli alanı ovmaya başlayın. Lekenin kısa sürede yok olduğunu göreceksiniz. Kurumuş kahve lekesi için ise bir kaba içme suyu ve biraz sirke ekleyin. Karışımı lekeli bölgeye dökerek biraz bekleyin. Sonrasında ılık bez ile alanı temizleyebilirsiniz.

Kan Lekesi İçin Beyaz Sirke 

Can sıkıcı leke çeşitlerinden biri de kan lekesi. Peki, kan lekesi nasıl çıkar? Kıyafet üzerinde lekelenen bölgeye bir miktar beyaz sirke dökün. Leke büyükse bölgeyi nemli bir bezle ovalayabilirsiniz. Beyaz sirkenin kumaşa zarar vermeden lekeyi çıkardığını görebilirsiniz. “Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar?” sorusu için de yine bu yöntemi tercih edebilirsiniz.


Siz de gün içindeki çeşitli aksilikler sonucu oluşan lekeler için endişelenmeyin. Yukarıdaki doğal leke çıkarma yöntemleriyle Silk and Cashmere imzalı kıyafetlerinizi temizleyebilir ve yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Önceki gönderi
Sonraki gönderi